Gimp w szkole

O funkcjonalności programu Gimp, nie trzeba chyba pisać. Wystarczająco dużo jest na ten temat w sieci. Program ma naprawdę spore możliwości i już po jego wstępnym poznaniu możemy tworzyć różnorodne obrazy, reprodukcje, fotomontaże, a także proste animowane grafiki. Jako, że jest to pierwszy temat w cyklu, który ma za zadanie pokazać możliwości tego programu nie będę niepotrzebnie pisał, tylko przedstawię podstawowe informacje na jego temat.

grass-882845_1280

Program jest oczywiście darmowy i można go pobrać z szeregu różnych stron. Jednak ze względu na bezpieczeństwo, najlepiej pobrać go ze strony oficjalnej: http://www.gimp.org/downloads/

Ostatnia wersja to 2.6.10 – wygląd i interfejs różni się od wersji wcześniejszych, jest jednak dość intuicyjny i przyznam szczerze wygląda profesjonalnie, jak dla mnie zmiana na +.

Program nadaje się już do pracy w szkole podstawowej, ze względu na ilość funkcji raczej dla klas starszych (7-8 SP). Naprawdę dzieci bardzo szybko odnajdują się w szeregu funkcji, choć z własnego doświadczenia radziłbym na początek pozostawić w widoku tylko niektóre opcje. Wszystkich nauczycieli, rodziców, opiekunów zachęcam do zainteresowania się nim i przekazania go swoim podopiecznym.

Poniżej chciałbym podać strony, z których warto skorzystać przy okazji nauki programu:

http://www.gimpuj.info/ – to polskie forum użytkowników Gimpa. Zamieszczane tam są wszelkie nowości, konkursy, jest tam spora ilość poradników, tutoriali – słowem mnóstwo wiedzy na początek.

http://gimpuj.com.pl – szereg informacji dla początkujących, dobrze opisane funkcje programu. Warto tam zajrzeć, szczególnie na początku naszej drogi z programem.

https://www.google.pl – wystarczy wpisać słowo „gimp” oraz dodatkowo: „tutorial”, „przewodnik”, „instrukcja” itd. Przeglądarka powinna znaleźć sporą ilość stron na ten temat. Wystarczy poszukać 😉

W najbliższym czasie zamieszczone zostaną tutoriale i propozycje ćwiczeń do wykorzystania w pracy na lekcjach.

Dodaj komentarz

Start a Blog at WordPress.com.

Up ↑